Sojusz Lewicy Demokratycznej

Blogosfera

Krzysztof Gawkowski: Intratne barbarzyństwo

Data dodania: 2013-04-01 11:25

Miarą rozwoju cywilizacyjnego zwycięzców jest to, jak traktują kulturę pokonanych. PRL przegrał. Ale zwycięzcy zachowują się jak barbarzyńcy. Co ciekawe, nowy atak antykomunistycznej szajby nastąpił blisko ćwierć wieku po Okrągłym Stole.

O co chodzi? Generalny Inspektor Zabytków (i wiceminister kultury) Piotr Żuchowski, jakiś czas temu wydał okólnik, w którym nakazał wykreślenie z ewidencji zabytków „dobra kultury współczesnej”. De facto pod nóż pójdą przede wszystkim perły architektury PRL-u. Nie wszystkie, na szczęście. Najcenniejsze z nich, jak Pałac Kultury, Centralny Dom Towarowy (Smyk) czy Dom Partii są już w rejestrze zabytków (nie mylić z ewidencją) i pan Żuchowski ze swoim okólnikiem może im skoczyć. Wielu budynkom grozi jednak rozbiórka. Deweloperzy już grzeją buldożery!
 
Największym przykładem barbarzyństwa było zburzenie warszawskiego Supersamu. Budynku, o którym uczą się do dzisiaj amerykańscy studenci architektury. Podobnie należy ocenić wyburzenie dworca kolejowego w Katowicach. Nie ma już warszawskiego pawilonu „Chemia”. Teraz zagrożony jest salon meblowy „Emilia”, unikalne stacje PKP Powiśle i Ochota, a także „Dom Chłopa”.
 
Pan konserwator odpowie, że ochronę tych obiektów można wpisać do planów miejscowych. Tyle, że tych planów miejscowych jest w dużych miastach tyle co kot napłakał. Zazwyczaj króluje wolnoamerykanka i prawo dewelopera do maksymalizacji zysku.
 
W tym przypadku interes deweloperów, ich niepohamowana chciwość, spotyka się z antykomunistyczną obsesją. Mamy więc III/IV RP w pigułce.
 
Adam Leszczyński trafnie na łamach „Gazety Wyborczej” komentował pomysły zburzenia pałacu kultury: „Przeszłości nie da się zatrzeć, wymazać, rytualnie potępić, a jej materialnych pozostałości zrównać z ziemią. To nie działa i świadczy tylko o nienawiści, zacietrzewieniu i barbarzyństwie burzących” .
 
Nic dodać, nic ująć. Może tylko to, że najlepsze barbarzyństwo to takie, na którym można jeszcze nieźle zarobić…
 
Krzysztof Gawkowski - Lewica24.pl

Zobacz profil polityka: Krzysztof Gawkowski

Komentarze