Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Sandomierz: Sejm ze swojej roli ustawodawczej wszedł w rolę zwykłego awanturnika

dodano ponad 2 tygodnie temu, 2018-01-04 w kategorii: Powiatowe

W Sandomierzu odbyło się kolejne otwarte spotkanie członków i sympatyków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które co roku organizuje prof. Jerzy Jaskiernia, były minister sprawiedliwości oraz rada powiatowa partii.

W spotkaniu udział wziął m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, przewodniczący SLD w województwie świętokrzyskim Andrzej Szejna, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz radni SLD Rady Miasta Sandomierz Wiesława Sabat i Antoni Rylski. Wśród uczestników byli również członkowie stowarzyszenia „Pokolenia” oraz Klubu Sympatyków Lewicy.

Dyskutowano m.in. o dwudziestoleciu obowiązywania Konstytucji RP i przemianach polityczno-ustrojowych w Polsce. W trakcie spotkania zaprezentowano książkę "Dwadzieścia kat obowiązywania Konstytucji RP. Polska myśl konstytucyjna a międzynarodowe standardy demokratyczne", pod redakcją naukową J. Jaskierni i Kamila Spryszaka.

- Naszym problemem jest to, że nie doceniliśmy faktu, iż zmian w Konstytucji należy dokonywać tylko i wyłącznie wtedy, gdy społeczeństwo rozumie jej znaczenie, zna doskonale zasady, którymi kieruje się i na których bazuje demokracja. – powiedział prof. J. Jaskiernia.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę, iż w Polsce zapomniano – a raczej zlekceważono – o sile edukacji w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zaznajomionego z podstawowymi wartościami, zasadami i normami prawnymi, jakimi rządzą się demokratyczne kraje, w tym Polska.

Jak powiedział J. Jaskiernia najpierw wszyscy musimy zrozumieć mechanizmy, w których porusza się Polska będąc członkiem Unii Europejskiej czy też Rady Europy, aby zrozumieć zagrożenia, jakie niosą za sobą działania obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości – w szczególności w aspekcie wymiaru sprawiedliwości.

Odnosząc się do wielu pytań Jerzy Wenderlich uznał, iż nie obawia się likwidacji w Polsce demokratycznych instytucji zakotwiczonych w Konstytucji, gdyż jak powiedział, Polska zbudowała tak mocne instytucje, które co prawda można pokaleczyć, jednak nie da się ich już zburzyć.

Oceniając sytuację polityczną w kraju powiedział, iż w poprzednich latach Sejm często nas zawodził, ale nie był on tak barbarzyński jak jest teraz.

- Sejm ze swojej roli ustawodawczej wszedł w rolę zwykłego awanturnika – stwierdził J. Wenderlich.

Obecny na spotkaniu A. Szejna dodał, iż Polska w UE nie jest tylko dla pieniędzy.

- Przystępując do Unii zgodziliśmy się na wspólne przestrzeganie pewnych wartości, w które wierzymy, tj. w państwo prawa, swobody obywatelskie, wolne media, itp. – dodał Szejna.

Zwrócił on również uwagę na fakt, iż w Unii Europejskiej nie może być kraju, gdzie prokurator generalny wybiera sędziów, prezesów sądów, tak jak za chwilę będzie to miało miejsce w Polsce.

Andrzej Szejna odniósł się również do nadchodzących wyborów samorządowych. Zapewnił uczestników spotkania, iż praca, jaką wykonuje i wykonywać będzie lewica, w tym oczywiście SLD, opierać się będzie na myśleniu konstruktywny, demokratycznym, pro obywatelskim, prorozwojowym.

- Ważne, abyśmy dotarli z naszymi propozycjami programowymi do wyborców. Musimy, bowiem pamiętać, iż jeśli PiS opanuje samorządy, to wprowadzi w nich takie same zasady i standardy, jakimi dzisiaj kieruje się w pracy rządowej – powiedział A. Szejna.

Burmistrz Marek Bronkowski nie omieszkał zauważyć, iż książka, która była prezentowana podczas spotkania powinna być przede wszystkim kierowana do tych, którzy dzisiaj rządzą krajem. Przedłożył sprawozdanie z dotychczasowej działalności w samorządzie oraz zwrócił się do mieszkańców regionu o poparcie inicjatywy budowy drugiego mostu nad Wisłą – tzw. projektu Lwowska – Bis.

 Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.